Gönderi

ÜRÜNÜM NE ZAMAN ELİMDE OLUR?

Bu, satıcının sağladığı veya seçtiğiniz dağıtım yöntemine ve öğenin nereden veya nereye teslim edildiğine bağlı olarak değişebilir, satıcı listelerindeki gönderim ayrıntıları bölümünde gönderim sürelerini belirtmiş olacaktır. Ülke içi teslimatlar, seçilen gönderim yöntemine bağlı olarak normalde uluslararası teslimatlardan daha hızlı olacaktır. Bazı satıcılar teslimatı izlemenizi sağlayacak nakliye hizmetlerini kullanır. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, mağaza sayfasındaki zarf simgesini tıklayarak satıcıyla bağlantı kurun.

HANGİ GÖNDERİ YÖNTEMLERİNİ SEÇEBİLİRİM?

Satıcının teklif ettiği birkaç gönderim yönteminiz vardır. İstediğiniz bir gönderim yöntemi mevcut değilse, satıcıyla bağlantı kurmalı ve alternatif gönderim yöntemini sunmaya hazır olup olmadıklarını sormalı ve listelerine eklemelisiniz.

NEDEN GÖNDERİ SEÇENEĞİNİ İŞARETLEYEMİYORUM?

Satıcı, bölgenize bir gönderim seçeneği eklememiş olabilir. Satıcıya mesaj gönderebilir ve ülkenize gönderilip gönderilmediklerini veya bir istisna yapabilip yapamayacaklarını sorabilirsiniz. Mağazalar sayfasından satıcıyı arayın ve ürün sayfalarından birinde ‘bize bir mesaj gönderin’ bağlantısını tıklayın.

ADRESİMİ NASIL DEĞİŞTİRİR VEYA YENİ BİR ADRES EKLEYEBİLİRİM?

Tangorium hesabınıza giriş yapın ve Hesabım> adres’i tıklayın. Orada mevcut bir adresi ‘düzenlemeyi’ veya ‘adres ekle’yi seçebilirsiniz.

ÜRÜNÜM TESLİM EDİLMEDİ, NE YAPMALIYIM?

Siparişlersayfanızdaki ilgili siparişten “İşlemler” ve ardından “Mesaj Gönder” i tıklayarak doğrudan Mağaza ile iletişime geçmenizi öneririz. Daha sonra siparişinizi takip edebilir ve siparişinizi bulmanıza yardımcı olacak tüm izleme bilgilerini isteyebilirsiniz. Makul bir süre sonra yanıt alamazsanız lütfen bir mesaj daha atınız. Tüm yöntemleri tükettiyseniz ve sorun hala çözülmediyse,satın alma onay e-postanızıinfo@tangorium.com adresine iletin, biz konuyla ilgili en hızlı çözümü bulmanız için yardım edeceğiz.

There are no products