İptal & İade

İADE:

Ürün yola çıkmadan önce siparişinizi iptal edebilirsiniz. Eğer siparişiniz size özel hazırlanıyor ise iptal etmeden önce ürünün hazırlanmaya başlamadığından emin olunuz.

Eğer size ulaşmış ürünü herhangi bir nedenden dolayı iade etmek isterseniz lütfen satıcıyı ürün size ulaştıktan

  • 14 Gün içinde bilgilendiriniz.
  • İade formunu doldurarak satıcıya iade etmek istediğiniz bildirebilirsiniz.
  • Eğer ürün hatalı ile sğreniz 28 Gündür.

Satıcı daha sonra size öğenizi nasıl iade edeceğiniz konusunda talimatlar verecektir ve öğeniz geri alındığında, geri ödemenizi orijinal ödeme yönteminize (kredi / banka kartı) işleme koyacaktır.

Ürün yanlış veya hatalı olmadığı sürece iade posta ücreti sizin sorumluluğunuzdadır, bu durumda Satıcı iade posta ücretini iade edecektir. Sözleşmenizi Tüketici Sözleşmeleri (Bilgi, İptal ve Ek Ücretler) Yönetmeliği 2013’te iptal ederseniz, sahip olduğunuz standart nakliye ücretleri satın alma almak için ödenen iadenizin bir parçası olarak dahil edilecektir.

Kişiye özel siparişlerde hassas ölçümlerinize göre yapıldığı takdirde satıcının geri ödemeyi reddedebileceğini lütfen unutmayın.

İade ettiğiniz ürünler giyilmemiş ve orijinal hallerinde olmalı, malları inceleme ve giysileri beden uygunluğu için deneme hakkınız bulunmaktadır. İade edilen malları Satıcıya hasarsız olarak geri gelmesi için yeterince paketlediğinizden emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır. İade, geri ödeme veya iptal ile ilgili başka sorularınız varsa lütfen Satıcıyla bağlantı kurun.

İADE ETTİĞİM ÜRÜNÜN ÜCRETİNİ NASIL GERİ ALIRIM?

Ürünün giyilmemesi ve derhal ambalajın gönderildiği gibi geri gönderilmesi koşuluyla, müşteriler sipariş aldıktan sonra 14 gün içinde tam bir geri ödeme alma hakkına sahiptir.

Lütfen > Hesabım > Siparişler> Destek kısmında ilgili formu doldurunuz. Drop down menülerden yaşadığınız sıkıntı ile ilgili olan kısmı seçiniz. Satıcıya mesajınız ulaştıktan sonra

İade işlemi başlamış olur

Ürünler, geri ödeme talebinizin ’satıcı tarafından onaylanmasını takiben 14 gün içinde ürünü satın aldığınız satıcıya iade edilmelidir.

Satıcı daha sonra size öğenizi nasıl iade edeceğiniz konusunda talimatlar verecektir ve öğeniz geri alındığında, geri ödemenizi orijinal ödeme yönteminize (kredi / banka kartı) işleme koyacaktır.

Satıcı, sipariş durumunu Gönderildi olarak güncellemediyse, bu durumda geri ödeme isteğinde bulunma / değiştirme seçeneğiniz olmayabilir, bu durumda satıcıya siteyi bu konuda bilgilendirmesi için mesaj gönderin.

Kişiye özel siparişlerde hassas ölçümlerinize göre yapıldığı takdirde satıcının geri ödemeyi reddedebileceğini lütfen unutmayın.

HATALI ÜRÜNLER

Müşteriler, resimde gözüktüğü gibi olmayan ve farklı özelliklerde olan ürünü eğer giyilmemişse 14 gün içinde iade etme hakkına sahiptir.

Bir ürün aşındıktan sonra arızalanırsa, müşteri siparişi aldıktan sonraki 28 gün içinde geri ödeme veya değişim sorgulama hakkına sahiptir. Müşteri, arızanın ayrıntılı bir açıklamasını fotoğrafik kanıtlarla birlikte sağlamalı ve hemen satıcıyla iletişim kurmalıdır. Satıcı bu bilgileri inceledikten ve öğeyi depolarına geri aldıktan sonra, geri ödeme onuruna karar vermek kendi takdirine bağlıdır ve bu müşteri tarafından sağlanan kanıtlara dayanır.

Satıcıyı bilgilendirmek için > Hesabım > Siparişler> Destek kısmında ilgili formu doldurunuz. Drop down menülerden yaşadığınız sıkıntı ile ilgili olan kısmı seçiniz. İade nedeni olarak “hatalı” yı seçin ve öğeye neden hatalı olduğuyla ilgili daha fazla ayrıntı içeren satıcıya bir mesaj ekleyin.

BANA ÖZEL YAPILAN BİR ÜRÜNÜ İADE EDEBİLİR MİYİM?

Bir giysi kesin ölçümlerinize göre yapılmış ve üretilmişse, satıcının bir dönüşü kabul etme yükümlülüğü yoktur, ancak bazıları geri ödeme yapmaktan mutluluk duyabileceğinden, satıcıya bireysel durumunuzu tartışması için mesaj göndermenizi öneririz.

DEĞİŞİMLER

Değişimler benzer ürünler için yapılabilir, yani farklı bir boyuta ihtiyacınız varsa. Başka bir ürün gerekiyorsa, müşteri geri ödeme talep etmeli ve geri ödeme prosedürünü izlemelidir. Bu işlem tamamlandıktan sonra müşteri yeni bir sipariş verebilir.

İADE VE DEĞİŞİMLERDE NAKLİYE MALİYETLERİ

2013 Tüketici Sözleşmeleri (Bilgi, İptal ve Ek Ücretler) Yönetmeliği kapsamında, satın alma işleminizi almak için ödediğiniz standart nakliye ücretleri geri ödemenizin bir parçası olarak dahil edilecektir. Bir müşteri bir ürünü iade ettiğinde, satıcı öğeyi tek başına veya öğeyi ve nakliye ücretini iade edebilir, satıcı müşteriye bu seçeneklerden hangisini iade edeceğini ve orijinal teslimat ücretlerinin nasıl gönderileceğini bildirmelidir.

SATICI İADE veya DEĞİŞİM İŞLEMİNİ KABUL ETMEZSE NE YAPMALIYIM?

Bir satıcı, hak sahibi olduğunuzu düşündüğünüz bir geri ödeme veya takası kabul etmiyor ise info@tangorium.com a posta gönderiniz. Konuyu araştırıp en kısa zamanda sizleredöneceğiz.

There are no products